Články

Element Voda - Shui

Z Vody se člověk rodí a v jejím cyklu života i umírá. Voda má transformační potenciál. Zrod i zánik. Nebo půlnoc, která odděluje jeden den od druhého atd.

Může nám to připadat moc brzy, ale běh roku je neúprosný - 7. listopadu přebírá vládu element Vody, s nímž je spojena zima. První zimní období se jmenuje Li Dong - Začátek zimy. 23. listopadu jej vystřídá Malý sníh - Xiao Xue a 7. prosince Velký sníh - Da Xue. Ten s námi setrvá až do vrcholu zimy, tj. do zimního slunovratu, kdy Yin dosáhne svého maxima.


Zima je pod nadvládou elementu Vody. K němu se řadí číslo 1, které nám napovídá, že poměr Yangu oproti Yinu je 10 % k 90 %. Dny už jsou opravdu krátké, smráká se nepříjemně brzy a ráno se mnozí z nás budí do tmy. Nadešel čas meditací, rozjímání a noření se do sebe, čemuž odpovídá i vnější obraz Qi, která se stáhla dovnitř země, ke kořenům. Je dobré více odpočívat, chodit brzy spát a zbytečně se nepotit, abychom se nezbavovali cenné Yangové - zahřívající části naší životní energie - Qi.


Vodu symbolizuje velká Yin a náleží jí půlnoc z denní doby, sever ze světových stran, chladné podnebí, tmavě modrá až černá barva, tvar kapky, slaná chuť. V rámci koloběhu lidského života sem patří zrození i smrt, tedy transformační okamžiky. Z Vody jsme se narodili a Voda nás nakonec převeze na druhý břeh.


V lidském těle k vodnímu prvku náleží Ledviny - Shen a Močový měchýř - Pang Guang. Z tkání kosti a zuby, smyslovým vývodem jsou uši. Zevním projevem Ledvin jsou vlasy. Pozdě šedivějící vlasy a zdravé zuby spolu se silnými ušními boltci jsou známkou dobré kondice našich Ledvin, v nichž sídlí životní esence Jing. Esenci Jing dostáváme do vínku od našich předků - jakýsi genetický otisk, dispozici. Během života si ji dobrou životosprávou doplňujeme, ale zároveň je z ní stále lehce ubíráno, ať již na růst a vývoj v dětském věku, později na lidskou plodnost, nebo doplňování zásob, když například vlivem nemoci nebo přemírou aktivit tělu málo vracíme a moc toho od něj žádáme. Až se ledvinová esence vyčerpá, skončí se naše zdejší putování.


"Ledviny jsou kořenem našeho života a zdrojem Xian Tian Qi - Přednebeské Qi. Uchovávají esenci Jing, částečně odvozenou a částečně zděděnou po předcích. Jsou zdrojem Yinu a Yangu celého organismu."


K Ledvinám patří také strach, coby velmi silná emoce. Není to jen tak ledajaká obava, ale strach přímo existencionální. Muži se prý nejvíce bojí smrti, ženy opuštění. Strach vyvolává pokles Qi. To dobře vysvětluje, proč se člověk v ohrožení může i pomočit. Tato emoce dále oslabuje esenci Jing a dolní končetiny. Případně Ledviny nezvládají chladit zbytek organismu coby dolní zdroj Vody (Plíce jsou horním zdrojem Vody), což se může projevit např. bušením srdce, tlakem v hrudi, poruchami spánku, suchem v krku nebo pálením žáhy.


K Ledvinám dále patří i ctnost, a to moudrost. Starý člověk byl tradičními společnostmi považován za moudrého, neboť za svou životní cestu již mnohé poznal a lecčemu porozuměl. K Ledvinám se také řadí krátkodobá paměť. S věkem síla Ledvin přirozeně slábne, proto je obvyklé, že starší lidé si nepamatují, co dělali dopoledne, ale s jistotou Vám přesně popíší, co zažili před 25 lety. V Ledvinách sídlí duše Zhi - vůle k životu.


Klíčovými patologickými příznaky Ledvin je pobolívání v bedrech a kolenou, časté či noční močení.


Podle čínského slunečního kalendáře jsou v zimě na svém vrcholu tyto akupunkturní dráhy: Trojitý zářič (6. listopadu až 7. prosince) a následně Žlučník (7. prosince až 5. ledna).

A čím prospějeme vodnímu prvku v nás? Nejvíce ocení zklidnění, zpomalení, rozjímání, hojnost spánku a hutnější pokrmy. Z potravin je potěší ty slané chuti a tmavé barvy. V zimě můžeme používat více soli, tuku, masa. Obilí je možno upražit, aby se změnila jeho termodynamika do více zahřívající. Skvělé je delší pomalé vaření s menším množstvím vody, tlakový hrnec či pečené krmě. Ideální jsou husté výživné polévky, masové vývary z kostí a s mořskou řasou. Potraviny spojené s vodním prvkem uvádíme na konci článku.

Ve Vnitřní knize Žlutého císaře se o zimě praví:
"Tři zimní měsíce se nazývají "uzavírání a uschovávání. V zimě voda mrzne na led, země puká a otvírá se. Člověk nesmí zbytečně plýtvat Yangovou energií, má chodit brzy spát a vstávat až s východem slunce. Ducha je třeba uchovávat hluboko jako tajemství, chránit ho a ukrývat. Je potřeba chránit se před chladem, vyhledávat teplo a nedovolit, aby se tělo zpotilo, protože tak se poškozuje Yangová energie. Takové chování odpovídá zimní atmosféře a je to správný způsob pěstování a uchovávání Qi v zimě. Kdo se mu protiví, poškozuje si Ledviny a na jaře se bude cítit slabý a unavený, protože si nevytvořil dostatečné podmínky pro rození jarní Qi."

Čím potěšíme naše tělo v zimním období?

 • Tmavými fazolemi (adzuki, fazole "ledvina")
 • Praženými oříšky, semínky
 • Kořenovou zeleninou
 • Sušeným ovocem a zeleninou
 • Mořskými rybami
 • Zahřívacím kořením - anýz, skořice, hřebíček, badyán, muškátový květ i oříšek

Další tipy na posílení Ledvin:

 • Černý sezam s kokosem - smíchejte namletý černý sezam s nastrouhaným kokosem. Užívejte dvě lžičky denně, uchovávejte v chladu.
 • Medicinální víno

Medicinální víno pro podporu Qi a Krve

Alkohol má schopnost zvnitřnit účinek naložených bylin. Medicinální vína jsou proto používána od pradávna jako nástroj prevence i léčby.

Staří mistři tradiční čínské medicíny připravovali medicinální vína z léčivých bylin. My jsme pro Vás připravili recept na doplnění Qi a Krve z ingrediencí, které jsou dobře dostupné všem.

Budete potřebovat:

 • Červené víno (doporučujeme trochu kvalitnější)
 • 20g rozinek (doplňují Qi a Krev)
 • 20g kustovnice čínské (doplňuje Yin Ledvin a Jater a zlepšuje zrak)
 • 10 ks mandlí (doplňují Qi)
 • slupku z 1 bio mandarinky (rozhýbává Qi a přeměňuje hlen)
 • melasu (doplňuje Qi) nebo cukr na doslazení (není nutné)

Příprava:

Nachystáme si pečlivě umytou skleněnou nádobu - např. od litrového mléka a pro jistotu ji ještě prolijeme horkou vodou. Do ní vložíme všechny ingredience s výjimkou melasy či cukru. Vše zalijeme vínem, uzavřeme, protřepeme a uložíme do chladu a temna (ledničky). Jednou za pár dní lahví prostřepeme a necháme naložené po dobu několika týdnů (ideálně 6 týdnů). Následně víno přecedíme do nové nádoby a v případě potřeby dosladíme melasou či cukrem. Hotové víno uchováváme v lednici.

Užívání:

Užíváme po malých doušcích (ca 1 cl) 1x denně po dobu jednoho měsíce.

Tip: Medicinální víno může být vhodným dárkem pro Vaše blízké :-)

Element Oheň - Huo

Ohnivé síly jsou spojeny s energetickým vrcholem roku. Vše kolem nás krásní, slunce hřeje, co má sil, dny jsou nejdelší v roce. Láká nás to ven, užívat si přírodu, družit se s přáteli.

Mezidobí Země je za námi. Hybatel zemské kvality vynesl na povrch Qi letního období. Právě dnes, tj. 6. května, začíná v souladu se solárním rokem léto. Konkrétně se nacházíme v sedmém období slunečního kalendáře nazývaném Li Xia - Počátek léta. Dva letní měsíce se zakončí 6. července. Jejich vrcholem bude období kolem letního slunovratu - Xia Zhi, kdy Yang bude na svém maximu. A následovat bude opět mezidobí Země - od 7. července do 7. srpna, aby se energie naladily na počátek podzimu.


Léto je spojeno s prvkem Ohně. Hybatel Oheň má v sobě největší podíl Yangu - celých 90 % oproti 10 % Yinu. Čeká nás nejyangovější období roku. Čas, kdy je Qi nejvíce odstředivá, kdy nás to láká ven, družit se s přáteli, toulat se přírodou, nasávat teplou kvalitu ohnivého prvku do našeho těla a nachystat se na yinovou polovinu roku, která s jistotou zase přijde, plně v souladu s rytmy planety Země.
Ohnivý element je dále spojen s polednem coby denní dobou, s jižním směrem, jeho pohyb směřuje ven. Náleží mu barva červená a zlatá, chuť hořká, podnebí horké, tvar trojúhelník a číslo 9. Z životní fáze člověka pak vrchol - plnost sil - dospělost.
Z orgánů k Ohni patří Srdce a Tenké střevo, z tkání cévy, z tekutin pot a smyslovým vývodem je jazyk. Jelikož v Srdci sídlí duše Shen (náš oživující princip), na jazyku se projevuje celé tělo - všechny jeho orgány se propíší až do smyslového vývodu naší duše. A zároveň k Srdci patří jako zevní projev obličej, kam se vepisují životní zkušenosti.
"Srdce je vládcem, z něj vyvěrá duch a všechno poznání."
K Srdci patří emoce radosti - Ni a řád coby hlavní ctnost. Pokud je naše Srdce v dobré kondici, projevujeme se láskyplně, jsme spokojení, slušní a ukáznění, žijeme v radosti. Když jej však něco trápí, může se to projevit i na psychice, a sice záští, nervozitou, rozčilením, všemožnými tužbami a žádostivostmi.
Mezi nejčastější patologické příznaky Srdce patří palpitace a nespavost. Na jeho kvalitě se projeví i dlouhodobá paměť.

Podle TCM jsou však za paměť odpovědné hned tři orgány:

 1. Slezina, která přijímá informace, analyzuje je a memoruje.
 2. Ledviny, které symbolizují krátkodobou paměť, stojí za naší výdrží a vůlí.
 3. A Srdce, které disponuje jasnou myslí, dlouhodobou pamětí, umí činit závěry, poučení a řídí další vývoj.

Díky tomu lze lépe porozumět, proč má mnoho studentů, zejména ve zkouškovém období, kdy memorují do aleluja, narušené trávení (Slezina dostane zabrat a nezbývá jí mnoho sil na proces přeměny potravy). Proč si staří lidé, kteří mají věkem přirozeně oslabené Ledviny, tak špatně vybavují, co dělali včera nebo před hodinou, ale dokáží do detailu vyprávět své zážitky z dětství či mládí. A proč si tak skvěle něco pamatujeme, když to máme spojené se zážitkem (Srdce).

V ohnivých obdobích roku jsou na svém vrcholu dvě akupunkturní dráhy - od 6. května do 5. června dráha Sleziny a od 6. června do 6. července dráha Srdce.

Ohnivý prvek ocení ve stravě lehké a ochlazující pokrmy, hořké, ostré a kyselé chuti. Hořká chuť totiž směřuje dolů a ochlazuje, vyrovnává nadměrný Oheň. Ostrá odemyká póry, aby se horko mohlo dostat z těla ven. A kyselé potraviny osvěží a zvlhčí. To samé umí ingredience svěží a chladné povahy. Vhodné potraviny uvádíme na konci článku.

Létu se věnuje i kapitola ve Vnitřní knize Žlutého císaře, v níž se praví:


"Tři letní měsíce se nazývají "bujnost a nádhera". Je to období, kdy vše bují a krásní, Qi nebes se promíchává s Qi země, rostliny jsou v plné síle. Dny jsou dlouhé a slunečné, lidé mají chodit spát pozdě a vstávat časně. V myslích by neměl přetrvávat hněv, duševní nálada má odrážet rozjásanou letní atmosféru, aby i duch rozkvétal a Qi mohla volně vystupovat ven. Pozornost by lidé měli směřovat ven a zajímat se o okolní svět. To odpovídá letní Qi a to je cesta jejího rozvíjení v létě. Kdo se jí protiví, poškozuje si Srdce a na podzim se může stát, že bude churavět horkým onemocněním. Když se nevytvoří dostatečné podmínky pro shromažďování podzimní Qi, budou se choroby opakovaně vracet i v zimě."

Čím potěšíme naše tělo v letních měsících:

 • Obilovinami: pohanka, amarant, kukuřice, pšenice, čerstvé pšeničné klíčky, těstoviny, kuskus, bulgur
 • Luštěninami: mungo, tofu
 • Zeleninou: vodnatá jako okurky, rajčata, meloun, dále špenát, kapusta, čekanka, rukola, mangold, listy pampelišky, listový salát
 • Ovocem: veškeré dobře zralé ovoce, jablka, hrušky, citrón, limetka, brusinky, bezinky
 • Bylinkami a kořením: chryzantéma (Ju Hua), máta (Bo He), heřmánek, muškátový oříšek, pupalka dvojletá, třezalka, levandule, měsíček, bazalka, řebříček, kopretina, tymián, mateřídouška, tymián, slez, ibišek, květ růže (Mei Gui Hua), dobromysl, přeslička, listy lesní jahody a borůvky
 • Ostrým: pálivá paprika, kajenský pepř, čerstvý zázvor, wasabi, černý pepř
 • Nápoji: zelený, jasmínový čaj, obilné kávy, čerstvé zeleninové a ovocné džusy - naředěné

Revma očima TCM

Onemocnění jako revmatoidní artritida, artróza, sklerodermie, dermatomyozitida a polymyozitida či arteritida spadají pod tradiční označení Bi Zheng, neboli Obraz bloků.

Kde je blokáda, tam nemůže volně kolovat Qi a Krev a vzniká bolest, otok a časem i degenerace nevyživené tkáně. A co tyto blokády z pohledu čínské medicíny způsobuje? Vpád tří škodlivin.

S dvěma škodlivinami, z nichž jednou bývá vítr a k němu se přidá v zimě chlad či v létě horko, si dokáže organismus ještě poradit. Ale když se sejdou tři Xie Qi naráz, je to pro tělo už příliš a tyto škodliviny mají tendenci se někde usadit a danou oblast zablokovat. K větru, chladu/horku se připojí patologická vlhkost. Místem průniku do organismu je prostor mezi klouby prsty a zápěstím či prstci a kotníkem. V těchto místech probíhají Yangové dráhy blízko povrchu těla, teprve později se noří hlouběji do svalových vrstev. K tomuto průniku však může dojít jen tehdy, je-li organismus oslaben, resp. jeho Wei Qi, která koluje v podkoží a brání tělo před vstupem nepřátel. A z těchto koncových míst těla se škodlivina může přes dráhy dostat dál do organismu.

Léčba pomocí tradiční čínské medicíny odpovídá stádiu onemocnění. V ranných fázích se zaměřuje na vyhnání usazených škodlivin, aby se mohl obnovit volný tok vitálních substancí. V pozdějších, kdy už jsou tkáně hodně poznamenané – atrofované, s deformitami a výrůstky a tělo vyčerpané letitým bojem s nezvaným hostem, který blokoval koloběh životodárné Qi, posilujeme organismus a ulevujeme od bolesti.

Pro vypuzení škodlivého větru a chladu se skvěle hodí léčivky jako Ma Huang, nebo Gui Zhi, pro zahřátí ztuhlých drah se do směsí dává např. posvátná bylina Fu Zi. Dráhy a spojky je třeba opětovně zprůchodnit a s tím pomohou lodyhy např. toulce laločného, rdesna mnohokvětého či plaménku čínského. Vlhkost zase vyžene kořen děhele pýřitého, hořce velkolistého nebo stonek pepřovníku a jasmínovníku vonného. Bloky je třeba rozhýbat a zde se volí byliny jako děhel dahurský, šalvěj červenokořenná, kadidlovník a myrhovník pravý, kurkumovník zedoárový nebo zevar výběžkatý.

Při léčbě Bi Zhengu se využívá také akupunktura. Velmi často se volí tzv. Ah Shi body, což jsou mimodráhové body, které jsou výrazně bolestivé již na samotný pohmat. Ošetřují se nejen pomocí jehliček, ale také baňkami či masážemi. Pro nahřátí je velmi dobrá moxa.

Léčba Bi Zhengu patří do rukou erudovaného terapeuta. Nicméně existují univerzální bylinné směsi, jako např. Jing Zhui Tong Wan, která obsahuje byliny zvyšující prokrvení (Shu Di Huang, Mo Yao, Ru Xiang) postižených oblastí, odstranění chladu (Qiang Huo a Ge Gen) a další, které pomáhají imunitě a přecitlivělosti organismu na vnější vlivy.Směs Du Huo Ji Sheng Wan výrazně zmírňuje bolesti provázející chronická revmatická onemocnění kloubů, zejména v dolní polovině těla. Její zaměření je na bedra a nosné klouby – kyčle a kolena. Jejich bolest se zhoršuje počasím a únavou. Byliny ve směsi jsou rozdělené do dvou hlavních skupin. Jedna z nich zlepšuje prokrvení postižených kostí a kloubům a tím zajišťuje zvýšení jejich odolnosti, druhá skupina pomáhá při chronickém zánětů a otoku a chrání organismus před přecitlivělostí na změny počasí.

Při dlouhotrvajícím zánětu kloubů může dojít i ke vzniku různých deformit a výrůstků. Směs Vyhlazení Slonové kosti obsahuje řadu bylin, z nichž některé působí na otok v oblasti okostice, která obaluje postižený úsek a kde se nachází množství nervových zakončení, jež přenáší bolest (zejména Yin Yang Huo, Hui Niu Xi, Gu Sui Bu). Jiné jako Shu Di Huang, Suo Yang pomáhají remodelaci kostní tkáně. Bai Jie Zi (Semínko ředkve seté) odstraňuje z postižené tkáně nahromaděné zplodiny, čímž přispívá k odstranění bolesti.

Pokud jsou klouby bolestivé a pálí či jsou zarudlé, užívá se Xuan Bi Wan.

zdroj : TCM CLINIC.